AUDIA FLIGHT

FLS10

Firmy Audia Flight nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wielokrotnie nagradzane produkty z Włoch oferują nie tylko najnowsze i świetnie dopracowane rozwiązania technologiczne, ale również zachowują włoskie podejście do brzmienia. Zauważyłem, że każda seria produktów Audia Flight posiada własną, unikalną sygnaturę brzmienia.

 

Dziś słów kilka o flagowej integrze z serii FLS, więc równej dziesiąteczce. Wszystko zaczyna się w wysoko-rozwiniętej technologicznie fabryce AF, gdzie z linii produkcyjnej zjeżdża topowej jakości aluminiona obudowa wzmacniacza, której końcowe procesy kosmetyczne wykonywane są ręcznie! W środku znaleźć możemy serce, czyli stereofoniczną końcówkę mocy - FLS 4 i sekcję przedwzmacniacza. Podczas gdy FLS 4 i 10 dzielą tę samą końcówkę mocy, to FLS1 jako przedwzmacniacz zdecydowanie oferuje nam wyższą jakość dźwięku, niż ten nieco uboższy w FLS10. Dobrą wiadomością dla posiadaczy FLS10 jest możliwość wymiany swojej integry na dzielony duet FLS1 i FLS4 za dopłatą jedynie różnicy w cenie. 

Odsłuchy 

Włoska integra oferuje nam brzmienie niezwykle zwiewne, jak to określił mój znajomy Piotr Pająk. Bardzo przypadło mi to określenie do gustu, ze względu na niesamowitą dynamikę jaką oferuje ta maszyna. Słuchając jej z kilkoma różnymi zestawami kolumn (między innnymi Dali Epicon 2, Audio Solutions Figaro M i Neeper Perfection One) mogę śmiało stwierdzić, że pierwsze skrzypce zdecydowanie gra góra i dół pasma z delikatnie wycofaną średnicą. Kontrola bassu, jego tekstura i barwa jest na imponującym poziomie.

 

Zakres cenowy, w którym znajduje się FLS10 to już wysoko postawiona poprzeczka. Za wersję bez modułu DAC czy RIAA musimy wyłożyć 43tyś złotych. Słuchając jednak detali i smaczków zapisanych w górnych rejestrach, które są z nami obecne już od najniższych poziomów głośności, szybko przekonamy się, że cena jest tu zdecydowanie wyznacznikiem jakości produktu. Wbrew wszechobecnemu przekonaniu, iż wzmacniacz tranzystorowy jest nieco pozbawiony muzykalności, moim zdaniem Audia jest jedną z najbardziej wyróżniających się pod tym względem konstrukcją. Oczywiście nie jest na tym samym poziomie co dobre wzmacniacze lampowe, ale Audia znacznie przewyższa je rozdzielczością i mikro-dynamiką. Przy dobrze dobranej reszcie toru i skrupulatnie dopasowanym okablowaniem, może to być koniec naszych poszukiwań. Każda minuta spędzona z FLS10 przenosi nas w muzyczny spektakl, jest dynamicznie, szybko i z pazurem, a gdy trzeba jednak delikatnie i z odpowiednim dystansem. Jeśli znajdziemy doborowe towarzystwo w formie reszty toru, które pasuje do sygnatury FLS i nieco dociąży wcześniej wspomniany środek pasma, uzyskamy na prawdę fenomenalne brzmienie. Jest barwa, jest klarowność i skala dźwięku, której pozazdrościć może wiele wzmacniaczy tranzystorowych. Słuchałem wielu konstrukcji w podobnym przedziale cenowym, wiele z nich wyróżniało się na tle innych pewnymi aspektami, Audia FLS10 natomiast posiada pełen pakiet, którego im dłużej słuchamy, tym mniej zastanawiamy się czy tak to powinno brzmieć, po prostu napawamy się muzyką płynącą z naszych kolumn.

 

Gdybym miał wskazać wady tego urządzenia, musiałoby to być jedynie w przypadku podłączenia pod nie kolumn grających skrajami pasma, bądź też źródła "suchego" i nastawionego na bardzo techniczne brzmienie. Warto napomnieć, że końcówka mocy użyta w FLS10 ma wiele cech wspólnych z końcówkami Strumento - najdoskonalszego tworu Audia Flight. Oczywiście nie jest to ten sam poziom, ale możemy powiedzieć, że kupując produkt z serii FLS dostajemy mały przedsmak tego, co oferuje seria Strumento, którą mam nadzieję niedługo będę miał przyjemność przetestować i opisać. 

Filip Bujwid

 

NAJWAŻNIEJSZE DANE TECHNICZNE:

 • Moc wyjściowa na kanał Wrms 8/4/2 omów = 200W / 380W / 700W (pierwsza 20W w klasie A)

 • 2 wejścia zbalansowane (XLR), 3 wejścia niezbalansowane (RCA)

 • Wyjścia: 1 niezbalansowane (RCA), 1 zbalansowane (XLR), 1 wyjście REC (RCA)

 • Wzmocnienie 29 dB

 • Czułość wejściowa 1,41 Vrms

 • Impedancja wejściowa 47k ohm

 • Damping Factor DP >650

 • Pasmo przenoszenia (1W rms -3dB) 0,3 Hz ÷ 0,7 MHz

 • Szybkość narastania sygnału (na 8 omów)> 160 V / µS

 • THD <0,05%

 • Zużycie energii (200W RMS na 8ohm obu kanałach) 840W

 • Wymiary i ciężar: 450w x 170w x 440h mm, 36kg (44kg z opakowaniem)