DALI

HELICON 400

Kultowe Dali Helicon 400
Dali Helicon 400mk2 - to nie tylko znacznie ulepszona kolumna względem wersji mk1, ale również konstrukcja, która przyniosła największe zarobki w dość długiej historii firmy Dali. Obiekt zainteresowania wielu osób obcujących z produktami duńskiej manufaktury, i nie bez powodu. Osobiście uważam, że jest to jedna z najlepszych kolumn o standardowym rozmiarze jaką Dali kiedykolwiek zrobiło. Jedynie seria Euphonia i Epicon oferuje lepsze i dojrzalsze brzmienie, ale ich cena jest odpowiednio wyższa.
No właśnie, wspomniałem o wersji mk1, zapewne wiele osób się zastanawia czym różnią się obie wersje, i dlaczego wersja mk2 na rynku wtórnym przeważnie kosztuje o kilka tysięcy złotych więcej.


Najważniejszą zmianą definitywnie są użyte przetworniki. Głośnik nisko-średnio tonowy został zmodyfikowany i wyposażony w podwójny magnes dla lepszej kontroli. Wersja mk1 znana jest z dość nieokiełznanego basu, co w wielu niezaadaptowanych akustycznie pomieszczeniach może kompletnie zepsuć nam odsłuch. Następną zmianą są elementy zwrotnicy, zostały wymienione na inne, lepiej pasujące do ich konceptu kolumny umownie nazywanej 3 i pół drożną. Terminale z tyłu kolumny również zostały wymienione na wyższej jakości, tak samo jak łączące je przewody "zworki", to samo tyczy się również okablowania wewnątrz kolumny.

Odsłuchy

Przechodząc do wrażeń odsłuchowych muszę zaznaczyć, że przez rok posiadania Heliconów miałem szansę napędzać je wieloma wzmacniaczami, z różnej półki cenowej i jakościowej. Zaczynając od starego NADa c375BEE po niesamowity włoski Audio Analogue Maestro Anniversary. Różnica w prezentowanym dźwięku była ogromna, oczywiście na korzyść tego ostatniego. Kontrola, moc, ogromna scena i nienaganna ilość detali to wszystko możemy osiągnąć, poświęcając nieco czasu i dobierając odpowiednich kompanów dla naszych Dali Helicon 400.


Z pełną odpowiedzialnością nazwałbym te kolumny wszechstronnymi jeśli chodzi o gatunki muzyczne, nie mają większych problemów z reprodukcją żadnego z nich. Spektrum tego co mogą zagrać jest tak szerokie jak ich scena, która jest zdecydowanie imponująca. Ustawienie, które zaleca Dali, czyli na wprost do słuchacza to jak najbardziej słuszna koncepcja, i bardzo szybko przyzwyczaimy się do dźwięków wychodzących poza obszar kolumn. Wokal nie jest osadzony zbyt wysoko co w porównaniu do moich obecnych kolumn (Neeper Perfectio One)  uważam za minus. Mimo, że moje obecne kolumny są gabarytowo znacznie mniejsze niż Helicony potrafią wykreować wokal na wysokości około 160cm co podczas odsłuchów sprawia wrażenie obcowania z normalnej wysokości wokalistą, większość kolumn w tym niestety Helicon ustawia wokal nie wyżej jak 140cm co w moim mniemaniu psuje nieco realizm i uczucie żywej reprodukcji dźwięku.


Wracając do ich zalet, są to kolumny muzykalne i dobrze prezentujące całość warstwy muzycznej. Żadne pasmo nie jest faworyzowane, a to co z nich słyszymy to nie tylko poprawnie wydobywane dźwięki, ale koncept reprodukcji, do której dołączone są emocje zapisane w utworze. Można słuchać ich godzinami popijając swój ulubiony trunek i nie zmęczyć się ani trochę. Poprawiony względem mk1 bass jest potężny, jak przystało na tych rozmiarów kolumny, ma nieco mniej tekstury niż na przykład model Euphonia MS4, ale cena tych drugich to prawie dwukrotność ceny Heliconów. Dobór przewodów również ma znaczenie, wiele osób bardzo poleca przewody Nordost Blue Heaven 2 dla optymalnego brzmienia, i ja również przychylam się do tej rekomendacji. Używając Cardas Parsec miałem wrażenie pewnego spowolnienia dolnych częstotliwości, zrobiły się leniwe, jakby chciały wylać się z kolumn i wypełnić nasze pomieszczenie odsłuchowe.


Wielu posiadaczy kolumn Dali zaczynało od starych, niskich modeli w tym gronie znajduje się i ja. Nieskromnie mówiąc podejrzewam, że miałem styczność z 60-70% oferty tejże firmy, i dlatego jeśli ktokolwiek zastanawia się czy warto wymienić jego Mentor, czy Ikon czy nawet Helicon mk1 na ulepszoną wersję Mark II odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak! Kolumny te na zawsze zostaną w moim sercu entuzjasty sprzętu audio, w szufladce "kultowy produkt" w tym przypadku firmy Danish Audiophile Loudspeaker Industries.

Filip Bujwid