FOCUS

AUDIO

FS7 SE

Dzięki uprzejmości dystrybutora Focus Audio w Danii, mam przyjemność testować ich kolumny z linii Signature, a dokładniej model FS7 SE. Przyznaję, że musiałem poświęcić im nieco więcej czasu niż zwykle, ze względu na bardzo łagodny i liniowy charakter brzmienia. Kolumny te są dedykowane do małych i średnich pomieszczeń, więc wpasowały się idealnie w mój pokój odsłuchowy o wielkości dwudziestu ośmiu metrów kwadratowych. Wykonanie i wykończenie kolumn jest na bardzo wysokim poziomie, mimo niewielkich rozmiarów są dość ciężkie a materiały użyte do ich budowy pokazują, że Kanadyjska firma Focus Audio nie oszczędza na swoich produktach.

 

Odsłuchy

Brzmienie tych kolumn jest raczej neutralne, nie faworyzują one żadnych aspektów dźwiękowych, nic nie stara się wyjść przed szereg, muzyka i dźwięki podawane są z precyzją i przemyślanym planem. Gdybym miał je porównać do innej konstrukcji, której słuchałem byłyby to Audiosolutions Figaro, ponieważ jedne i drugie są dość łagodne, ale gdy trzeba szybkie i zaskakujące bassem z samego piekła. Nic dziwnego, przetwornik nisko-średniotonowy pochodzi prosto z Danii i jest bardzo lekki, co pozwala mu reagować na najmniejsze zmiany w dźwięku. Górne pasma delikatne, precyzyjne, ale nie mechaniczne, wszystko zgrywa się w ciekawą całość, której jednak trzeba posłuchać przez dłuższa chwilę, by docenić jej aspekty pośród wielu kolumn, które na siłę koloryzują i nadają
własny charakter każdemu nagraniu z osobna.

 

Podsumowując.

Jako, że jestem fanem duńskich przetworników, muszę przyznać, że sposób ich użycia w tym przypadku jest godzien podziwu. Kolumny może nie wyglądają tak pięknie jak Dali, Audiovector czy Dynaudio, ale w tym przedziale cenowym zdecydowanie wygrywają jakością dźwięku, co uważam za swoisty paradoks, gdyż nie jest to pierwszy raz, gdy spotykam się z kolumnami wyposażonymi w przetworniki z krainy wiecznego deszczu, które de facto grają lepiej niż rodzime duńskie konstrukcje. Mam nadzieję że Focus Audio kiedyś pojawi się i na polskim rynku.

Filip Bujwid